OVALAR

Edirne il sınırları içinde ovalar

Pek yüksek olmayan dağlar ve küçük tepelerden oluşan Edirne’nin coğrafyasına, “sulu ve kuru tarıma elverişli” ovalar hakim durumdadır.

Edirne içinde ovalık alanlar İl yüzölçümünün %15’i gibi bir alanı kaplamaktadır. Bu ovalar içinde büyüklükleri ile öne çıkan 2 büyük ova Ergene ovası ve İpsala ovasıdır.

Ergene Ovası

Ergene vadisi’nin tümünü, Uzunköprü ve Meriç ilçe topraklarının ise bir bölümünü kaplar. Ergene ırmağı taştığı zaman, ovaya mil taşır; bu nedenle ova toprakları çok verimli olup, her çeşit bitkisel üretime elverişlidir.

Ergene ovası’nın Uzunköprü ilçe sınırları içinde kalan bölümü, taşınma maddelerden oluşmuş, dolma bir yapıdadır. Marmara bölgesi’ndeki tektonik olaylar sonucu alçalmaya uğramıştır. Havza, akarsularla parçalanmış eski bir birikinti alanıdır. Bu yapı, ovanın Uzunköprü’ye yakın bölümlerinde artezyen kuyuları açılmasına olanak sağlar.

Ergene ovası’nın, Meriç ilçesi sınırları içinde kalan bölümleri alüvyal topraklarla kaplıdır. Burası, Meriç ve Ergene ırmakları arasında bir yarımada biçimindedir. Ova topraklarının bir bölümü, kesintisiz olarak, bataklıklar durumunda uzanır gider.

Denizden yüksekliği yaklaşık, 20-25 metre arasında değişir. Ergene ovası’nda genellikle sulu tarım yapılmakta, çeltik, pancar, ayçiçeği, mısır, kabak ve özellikle bostan üretilmektedir.

İpsala Ovası

İpsala ovası, Meriç vadisi’ni kaplar. İpsala ilçesi topraklarının çoğunu kaplayan,Edirne’nin bu en büyük ovası Enez’e dek uzanır. Yer yer taşınma ovası karakteri gösteren bir plato’dur. Ergene ve Meriç ovalarına doğru inildikçe alüvyal topraklar başlar. Bu arada volkan tüflerine de rastlanır. Bu oluşumların en çok yer aldığı bölüm, Balabancık köyü yakınlarıdır.

Ovanın Enez’e doğru sokulan bölümü, alüvyal topraklarla kaplıdır. Alüvyal, kalkersiz kahverengi ve vertisol topraklarla kaplı ovada, sulu ve kuru tarım yapılmaktadır.

Tarımsal önemi

Sulu tarımda sebze, meyve, çeltik, mısır, ayçiçeği, şeker pancarı, yonca, bakla ve bezelye yetiştirilmektedir.

Kuru tarımda ise tahıl, mısır, ayçiçeği, nohut, mercimek, korunga, fiğ, burçak, kavun ve karpuz üretilmektedir.
Tablo 1: Başlıca Ovalar
Ovanın Adı Bulunduğu İlçe
yada İlçelerin Adı Yüz ölçüm
(km2) İl Yüzölçümüne
Oranı (%) Yükseklik
(m)
Meriç Havzası Edirne-Uzunköprü-Meriç-
İpsala-Enez 410 6.53 0-40
Ergene Havzası Uzunköprü-Meriç 125 1.99 5-22,5
Kazanova Merkez 17 0.27 38
Soğukkuyu Ovası Merkez 13 0.21 48
Mehter Ova Merkez 29 0.47 36
Kirişhane Ovası Merkez 6 0.10 38
Tunca Ovası Merkez 33 0.53 43
Keşan Ovası Keşan 40 0.64 40
Çamlıca Ovası Keşan 40 0.64 40
Gala Ovası Enez 20 0.32 1
İpsala Ovası İpsala 175 2.79 10
Süloğlu Ovası Süloğlu 38,8 0.62 40

Yorum Kapalıdır.

SİTEYE KAYIT OL

FACEBOOK

ATATÜRK KÖŞEMİZ

ÜYE OLMAK İSTER MİSİNİZ?

derneğimize üye olmak ile ilgili görsel sonucu