ULAŞIM

Edirne’ye ulaşmak çok kolay!

Marmara bölgesi içinde genelde düzlük alanların hakim olduğu bir coğrafyada bulunan Edirne’ye çevre illerden ulaşım, Türkiye’nin diğer birçok bölgesine oranla oldukça rahattır. Çevre illerden Edirne’ye ulaşımda kullanılabilecek karayolu ağı, kolay ve hatta keyifli bir sürüş imkanı sunar.

Edirne Türkiye’nin sınır kentlerinden biri olmasına rağmen, Balkanlar ve Avrupa’ya geçiş yolu üzerinde bulunan stratejik konumu nedeniyle önem arz ettiği için, karayolu nakliyat firmaları kadar yolcu taşıyan şirketlerin de önem verdiği bir durumundadır. Bu nedenle gerek İstanbul’dan, gerekse Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale gibi çevre illerden Edirne’ye sefer düzenleyen birçok otobüs şirketi mevcuttur.

İstanbul-Edirne güzergahında karayolu veya demiryolu ile ulaşım imkanı bulunurken, bu güzergah dışında kalan çevre illerden Edirne’ye ulaşımda tercih edebileceğiniz tek alternatif karayoludur.

KARAYOLU > İSTANBUL-EDİRNE GÜZERGAHI

İstanbul-Edirne karayolu ulaşımında TEM otobanı ve E5 (D100) karayolu tercih edilebilir.

TEM otobanından Edirne (İstanbul /Mahmutbey-Edirne mesafesi) 228 kilometre, E5 (D100) karayolu üzerinden (İstanbul /Topkapı-Edirne mesafesi) 217 kilometredir.

TEM otobanı, oldukça modern ve kaliteli bir yol olmasından dolayı İstanbul’dan direkt olarak Edirne’ye ulaşmak isteyenlerin birinci tercihi durumundadır. Kendi aracıyla seyahat edecek olanlar için TEM otobanı dışında E5 (D100) karayolu da diğer bir alternatiftir.

Edirne-İstanbul güzergahında hizmet veren otobüs şirketleri

Rahat bir yol olmasının yanı sıra, İstanbul Esenler otogarına yakınlığı nedeniyle, İstanbul-Edirne güzergahında transit sefer düzenleyen otobüs şirketlerinin birinci tercihi de TEM otobanıdır. D100 karayolu üzerinden İstanbul-Edirne arasında sefer düzenleyen otobüs şirketleri de vardır.

Ayrıca bazı otobüs şirketlerinin, İstanbul Anadolu yakasındaki Harem Otogarı’ndan Edirne yönüne hareket eden seferleri de mevcuttur. Harem-Edirne istikametinde hizmet veren otobüsler, Haremden hareket ettikten sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçerek, Esenler Otogarı’na uğramakta ve bu merkezden aldığı yolcularla Edirne yönündeki seferine devam etmektedir.

Esenler Otogarı’ndan Edirne yönüne sabah 07.00’de başlayan ve her yarım saatte bir düzenlenen otobüs seferleri gece saat 21.00’e kadar devam etmektedir. Harem çıkışlı seferler ise saat 08:15 civarında başlayıp, belli aralıklarla 18.30 civarına kadar devam etmektedir. (Sefer saatleri ve sefer sayıları şirketlere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, kesin kalkış saatleri için İrtibat Rehberi bölümümüzde yer alan otobüs şirketlerini arayarak bilgi almanızı tavsiye ederiz.)

Otobüsle İstanbul’dan Edirne’ye ulaşım Esenler Otogarı’ndan yaklaşık 2 saat 15 dakika, Haremden ise 3 saat 15 dakika sürmektedir. Bilet fiyatları şirketlere göre farklılık göstermekle birlikte, Nisan 15 itibariyle Harem-Edirne seferleri için kişi başı 25 TL, Esenler-Edirne seferleri için kişi başı 20 TL civarındadır.

Kendi aracınızla İstanbul-Edirne yolculuğu

İstanbul’dan Edirne’ye kendi aracınızla gitmek isterseniz, Mahbutbey gişelerinden TEM otobanına girmeniz gerekiyor. Mahmutbey, Avcılar, Hadımköy, Çatalca, Kumburgaz, Selimpaşa, Silivri, Kınalı, Çerkezköy, Çorlu, Saray, Lüleburgaz, Babaeski, Havsa çıkışlarını geçtiğinizde, Edirne gişelerine ulaşmış olursunuz. 14 TL olan otoban ücretini ödeyerek (ya da OGS/KGS kartınızı kullanarak) gişeleri geçtiğinizde, gişelerden sonraki ilk çıkış sizi Edirne merkezine yönlendirir. Gişeleri geçtikten sonra sağdaki ilk çıkışı tercih etmeyip, direkt olarak yola devam ederseniz, biraz daha ilerdeki Edirne-Lalapaşa çıkışını kullanarak da Edirne yönüne sapabilirsiniz. Bu çıkış da sizi Kıyık semti üzerinden Edirne merkezine ulaştıracaktır. (Edirne-Lalapaşa sapağından çıkmadan direkt devam ederseniz, bu yol sizi Kapıkule sınır kapısına ulaştırır.)

Sürüş açısından oldukça rahat bir yol olan TEM otobanında yaz aylarında (özellikle Cuma akşamları) Kınalı (Tekirdağ) çıkışına kadar yoğun bir trafikle karşılaşmanız olasılık dahilindedir. Mahmutbey gişelerinden 62 kilometre uzaklıktaki Kınalı çıkışına kadar otoban genelde 2 veya yer yer 3 şerit olarak devam eder. Ancak Kınalı çıkışından sonra otoban yolu hem 3 şeride çıkar, hem de trafik yoğunluğu oldukça azalır. İstanbul-Edirne TEM otoban geçiş ücreti binek otomobiller için 10 TL’dir.

TEM otobanında halen hem gidiş, hem de geliş istikametinde sadece 1 adet benzin istasyonu ve bu benzin istasyonuna bağlı küçük çaplı alışveriş ihtiyaçlarınızı temin edebileceğiniz birer market bulunmaktadır. Bunun dışında genellikle tırların mola verdiği park alanları ve bu park alanlarında küçük çaplı büfeler ve WC’ler mevcuttur.

Otobanının hizmet vermeye başladığı ilk dönemlerde, benzin istasyonu ve dinlenme tesislerinin sayısı daha fazlaydı ancak şu anda bu işletmelerden sadece 1 tanesi (gidiş ve geliş istikameti olarak her iki yönde) faaliyet göstermektedir. Kapanan işletmelerin girişlerini belirtmek için daha önce yerleştirilen yön tabelalarının üzerleri şu anda boyanarak kapatılmış ve girişlerine bariyer yerleştirilmiştir. Bu nedenle özellikle gece yolculuklarında bu tabelaların sizi şaşırtmaması için dikkatli olmanızı öneririz.

KARAYOLU > DİĞER GÜZERGAHLARDAN EDİRNE’YE ULAŞIM

D-110 devlet karayolu da İpsala’yı Tekirdağ üzerinden İstanbul’a bağlamaktadır. Ayrıca Edirne ili, devlet karayolu ile Çanakkale üzerinden Ege Bölgesi’ne açılmaktadır.

Edirne, İstanbul ve Çanakkale üzerinden Anadolu şehirleri ile düzenli bir ulaşıma sahiptir. Edirne’de 275 kilometre devlet yolu, 418 kilometre il yolu ve 61 kilometre otoyol mevcuttur.

Kapıkule ve Hamzabeyli Bulgaristan, Pazarkule ve İpsala da Yunanistan geçişlerinde kullanılan karayolu sınır kapılarıdır.

TCDD > İSTANBUL-EDİRNE GÜZERGAHI

Sirkeci – Edirne

İstanbul’dan Edirne merkezine trenle ulaşım, İstanbul Sirkeci Garı’ndan her gün 08:30 ve 15:50 saatlerinde 2 sefer şeklinde olup, yolculuk ortalama 5 saat sürmektedir.

Sirkeci – Uzunköprü (Edirne)

Uzunköprü ile İstanbul arasında her gün karşılıklı sefer yapan bir bölgesel ekspres de bulunmaktadır.

İkinci bir karma tren seferi de her gün karşılıklı olarak Uzunköprü ile Yunanistan’ın Türkiye sınırındaki Pityon istasyonu arasında yapılmaktadır.

Edirne, demiryolu ile İstanbul’a bağlanmasının yanı sıra Bulgaristan ve Yunanistan’a geçen demiryolu hatlarının bulunduğu bir ildir. İstanbul’dan gelen Trakya demiryolu hattı, Edirne il sınırlarına girdiğinde ikiye ayrılır. Hatlardan birisi Bulgar sınırına, diğeri Yunanistan sınırına ilerler. Kuzeybatıya yönelen hat Edirne merkezine ulaştıktan sonra Kapıkule’den Bulgaristan sınırına girer. Bu hat Türkiye’nin Avrupa ile olan en önemli demiryolu bağlantısıdır.

TCDD Sirkeci – Edirne Bilet Fiyatları

İstanbul-Edirne ve Edirne-İstanbul arası yolculuklarda tren tam bilet fiyatı 15 TL, öğrenci bilet fiyatı 10 TL’dir (Nisan 2017 itibariyle TCDD tarafından belirlenen fiyatlardır).

Bilet fiyatları konusunda güncel bilgi için (0212) 527 00 50 numaralı telefondan İstanbul Sirkeci Garı Danışma Hattı’nı arayabilir, şehir ve ilçe bazındaki telefon numaraları için irtibat rehberi bölümümüzdeki demiryolu sayfasından edinebilirsiniz.

Yorum Kapalıdır.

SİTEYE KAYIT OL

FACEBOOK

ATATÜRK KÖŞEMİZ

ÜYE OLMAK İSTER MİSİNİZ?

derneğimize üye olmak ile ilgili görsel sonucu